Etkinliklerimiz


Atölyeler

Siz değerli katılımcılar atölyelerimizde, 90 dakika boyunca sunumlar, deneyler ve modellemeler eşliğinde seçtiğiniz etkinliği tamamlayacaksınız. Katıldığınız atölye boyunca, bilimin doğasını anlama ve kullandığı yöntemleri şenlikli bir ortamda deneme fırsatı elde edeceksiniz.

Atölyemizde sizlere alanında uzman bir atölye lideri ve iki üniversite öğrencisi eşlik ederek etkinliği tamamlamanızı sağlayacak. Farklı başlıklardaki atölyeler boyunca bilimin eğlenceli yanları ve günlük hayatımızdaki yerini şenliğimizde keşfetme olanağı bulacaksınız.

Etkinlik programından, Atölyelerin gün ve saatlerini öğrenebilirsiniz. Farklı hedef kitlelere dönük olarak hazırlanan atölyeler, 20 kişilik gruplarla gerçekleştirilecektir. Seçtiğiniz atölyelere katılım için randevu almanız gerekmektedir.

Bilgi ve randevu almak için: 0232 999 29 29 (dahili:3300) 

2 Boyuttan 3 Boyuta Kendi Fosilimizi Yapalım
Ayın Evrelerini Öğreniyorum Kıta Hareketleri ve Deprem Maketi
Bilim Parkı Tasarla Küçük Canavarının Adını Sen Koy!
Enerji Dedektifleri Manyetik Alanlar
Göktaşları ve Kraterlerden Yaş Tayini Mikroskobik Canlılar
Hidrolik Kaldıraç Renkli Gölge Oluşumu ve Spektrometre Yapımı
Hücre Modeli Pastası Su parçalanır mı?
İğne Deliği Kamerası Üçgensel Sayılardan Küp Kuvvet ve Kare Kuvvete
Kayaçlar Her Yerde  

 

Bilim Oyunları

Bilimi drama ile birleştiren ve oyunlarla bilimsel olgular hakkında bilgi edinmenizi sağlayacak olan Bilim Oyunlarına katılım için randevu almanız gerekmektedir. İlk ve ortaokul öğrencilerine dönük olarak hazırlanan oyunlarımız 20 kişilik gruplarla gerçekleştirilecektir.

Bilgi ve randevu almak için: 0232 999 29 29 (dahili:3300)

Arı Maya Ok Böceği “B”
Kimyasal Triatlon Su Roketi

 

Bilim İstasyonları

Bilim şenliğimizde tüm gün boyunca ziyaret edebileceğiniz bu istasyonlarda, deney düzenekleri ve uygulamalar eşliğinde bilimsel olguları gözleme olanağı bulacaksınız. Bilim İstasyonlarında deneyler, sergiler ve modellemeler ile ayrıntılı görsel sunumlar eşliğinde farklı temel bilim alanlarındaki etkinlikleri izleyebileceksiniz.

Ziyaretçilerimiz tüm gün boyunca, istasyonlardaki etkinliklere katılabilir ve merak ettiği bilimsel konuları ve soruları, istasyon masalarındaki üniversite öğrencilerimize ve uzmanlarımıza sorarak cevap arayabilir.

Tüm ziyaretçilerimize açık olan bilim istasyonlarımıza katılım için randevu almanıza gerek yoktur.

Çevremizdeki Mikroorganizmalar Kanımızı İnceleyelim
Dev Karanlık Oda Metallerin Aktifliği
Elektrik Motoru Mikroorganizmaların Yaşamı
Evde Güvenlik Organik Pil
Fotosentezi Mikroskoptan İzlemek pH Metre
Güneş Gözlemi Pi’nin Gizemi
Isı İle Renkli Işımalar Yazı mı? Hangi Yazı?
Işığın Kırınımı ve Pinhole Kamera Yer Çekimine Karşı

 

Bilim Sohbetleri

Farklı başlıklarda ve alanlarında uzman akademik personel tarafında yapılacak bu sunumlara katılarak ilgili konu hakkında ayrıntılı bilgiler edinebileceksiniz. Sorularınızı Bilim Sohbetlerinde doğrudan bir akademisyene sorabilecek ve bilimsel süreçlere araştırmacılar gözünden bakabileceksiniz.

Şenlik alanında Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan bilim sohbetlerimize katılım için randevu almanıza gerek yoktur.

Konuşmacılar
Prof.Dr. Dinçer AYAZ
Doç.Dr. Efe SEZGİN
Doktoralı Öğrt. Üyesi Serdar MAYDA

Sahne Gösterileri

Bilim Şovlarla her gün bilimsel deneyler, eğlenceli anlatımlar ve gösteriler eşliğinde sahnede siz ziyaretçilerimizle paylaşılacaktır. Şenlik alanında Ayfer Feray Tiyatrosu’nda yapılacak olan bu sahne gösterilerine tüm katılımcılarımız davetlidir.

Bilim Şov gösterilerine katılım için randevu almanıza gerek yoktur.

Müziği ve bilimi şarkılarında buluşturan Şubadap Çocuk Orkestrası ise siz bilim meraklılarına eğlence dolu bir konser sunacak. Şarkılara eşlik edip aktif olarak katılabileceğiniz konseri, tüm ziyaretçilerimiz Ayfer Feray Tiyatrosu’nda izleyebilecek.

Şubadap Çocuk Orkestrası konserine katılım için randevu almanıza gerek yoktur.

Bilim Şov
Şubadap Çocuk Orkestrası

 

Planetaryum ve Stant Çadırları

Şenlik alanında dört gün boyunca kurulacak olan planetaryum ile ziyaretçilerimiz, uzayın derinliklerini, okyanus ve tarih öncesi yaşamın izlerini keşfetme olanağı bulacak. Görsel ve ses efektleriyle zenginleştirilmiş bu simülasyon sistemi ile panoramik görüntüler eşliğinde eğlenceli bir vakit geçirirken bu farklı sunum türünü de tecrübe edebileceksiniz.

Planetaryum sunumuna katılım için randevu almanıza gerek yoktur.

Şenlik alanındaki stant masaları ile siz bilim meraklıları, bilimsel sunumlar, proje tanıtımları ve etkinlikler çerçevesinde, farklı bilim başlıklarında yürütülen çalışmaları takip edebileceksiniz.

Stant masalarındaki sunumlara katılım için randevu almanıza gerek yoktur.

 

Ağustos 2022
P S Ç P C C P
« May    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031